Bokseris

Bokseris

 


Suns _ saimnieka spogulis.


Komentārs:

martins* - 2010-12-19 06:37
interesants raksts jaunajam suna ipasniekam!
vajadzetu pievienot kadu testinu,kuras skirnes raksturs piemerotaks saimniekam!



Jūs esat nolēmis iegādāties suni. Ir pat izlemts, cik tas būs liels, cik kupls būs tā kažoks, kādas būs suņa funkcijas. Tagad seko pats sarežģītākais...

Gandrīz neviens no cilvēkiem, kuri izlēmuši savu dzīvi saistīt ar suni, nepievērš pietiekamu uzmanību it kā vienkāršai lietai - suņa raksturam un temperamentam. 

Tas šķiet lieki un nenopietni. Tiešām - kāds sunim varētu būt raksturs, kāds vēl temperaments? Tas taču ir tikai dzīvnieks, kurš skraidelē, rej, spēlējas ar kociņu. Ko te vēl daudz domāt?

Patiesībā viss ir daudz sarežģītāk. Iedomājieties, ka jūs, savas gribas vadīts, ļaujat savā mājā dzīvot samērā atšķirīgai būtnei, kura diezgan konkrēti liek manīt savas vajadzības un tiesības, ar kurām jums nākas vai nu samierināties vai nu ilgstoši cīnīties. Labi, ja jūs spējat ar suni vienoties, bet - ja ne? Šajā brīdī lielākā daļa no suņu saimniekiem būs izbrīnīti: kā tad tā, mēs taču kucēnu izaudzējām, barojām, bet viņš (suns) - šitāds nelietis - atļaujas rīkoties pēc sava prāta! Es viņu!... Stop! Un tagad paraudzīsimies uz situāciju no otras puses. Par jūsu draugiem nekļūst cilvēki, kuru uzskati, dzīves vērtības un raksturs nav jums pieņemami, bet ar suņiem tā notiek katru mīļu brīdi. Kāds žēlojas, ka no cvergšnaucera spalgās riešanas, viņam plīst galva pušu (padomā tik - bija tāds mīļumiņš un, galvenais - kā var būt tādi sarežģījumi ar tik maziņu sunīti?). Cits atkal bēdājas, ka viņa čau-čau absolūti ignorē saimnieku pastaigas laikā un komandu "Šurp!" labākajā gadījumā izpilda, apstājoties un gaidot, kamēr pie viņa pieskries aizelsies īpašnieks. Tādas un līdzīgas situācijas izveidojas tāpēc, ka jūs laikus neesat padomājuši par šīm lietām. Jūs pats šādu suni sev esat iegādājies - pie kā šeit vainot suni?

Bet kā tad noskaidrot, ar kuras šķirnes suni jūs vislabāk sapratīsieties, būs psiholoģiska saderība, bet kurš suns, savukārt, jūs ar savu uzvedību tracinās? Pirmkārt, ir svarīgi noskaidrot, kāds temperaments un raksturs piemīt jums pašam. Vai esat laisks un lēns, vai izklaidīgs un noslēgts, vai ļoti kustīgs un ziņkārīgs. Ir svarīgi būt atklātam pret sevi. Kad tas noskaidrots, atbilstoši savam raksturam, izvēlieties arī sava nākamā suņa šķirni. Tas ir tikpat svarīgi, kā izvēlēties dzīvesdraugu. Tomēr šajā gadījumā jāatceras, ka jūs izvēlaties partneri, partneri - suni, kuru pašam nāksies mācīt. Tieši šī iemesla dēļ, ja neesat īpaši kustīgs, neizvēlieties dobermani, jūs nepaspēsiet viņam izsekot - mocīsiet suni un mocīsieties pats. Taču, ja jums piemīt dzelžaina griba un nelokāms raksturs - neiegādājieties padevīgo kolliju, jums atbilstošāks būs spēcīgais un pašpārliecinātais rīzenšnaucers, rotveilers jeb Vidusāzijas aitu suns. Svarīgi padomāt arī par to, cik liels kontakts ar suni jums būtu vēlams. Ir suņi, kuri ne soli neatkāpjas no saimnieka, kuri no saimnieka gaida uzmanību ik mīļu brīdi, ir arī "neatkarīgie" suņi, kuriem bieža kontaktēšanās ar saimnieku nav nepieciešama, pat traucē. Vai jūs netracinās suns, kurš nepārtraukti skatīsies jums acīs vai centīsies rāpties klēpī? Vai jūs nejutīsieties vīlies, ja jūsu suns visu laiku klusi gulēs savā kaktiņā?

Īsta draudzība iespējama vienīgi, ja ir kopīgas intereses, līdzīgi temperamenti. Šis ir galvenais iemesls, kādēļ ir vērts rūpīgi izraudzīties atbilstošāko šķirni, un galvenais - pēc iespējas vairāk uzzināt par attiecīgās šķirnes suņu īpašībām, ieradumiem, arī niķiem. Ļoti svarīgi, lai izvēlētā šķirne atbilstu jūsu dzīves ritmam un veidam, ieradumiem, jūsu raksturam, vecumam, spēkam, interesēm un iespējām, lai radītu jūsu un suņa savstarpējo saskaņu.

Gadījumā, ja nezināt konkrētās šķirnes īpatnības, var gadīties vilšanās, pat traģēdija, kuras varētu nebūt, ja laicīgi padomā un painteresējas, ko no kuras šķirnes suņiem var gaidīt, un vai jūs ar to varēsiet sadzīvot un tikt galā.

Informāciju par dažādu šķirņu suņu raksturiem un uzvedību, pirmkārt, jūs varat izlasīt speciālajā literatūrā. Te gan jāpiebilst, ka runa iet par tiešām speciālo literatūru, kurā ļoti konkrēti un plaši ir aprakstīts par konkrēto šķirni. Otrkārt, ļoti noderīga var būt saruna ar attiecīgās šķirnes suņa īpašniekiem, kuriem konkrētā suņu šķirne "iekritusi sirdī". Šeit, savukārt, nav runa par tiem, kuri nodarbojas tikai ar kucēnu pārdošanu.

Komentāri (1)  |  2010-09-24 23:37  |  Skatīts: 3885x         Ieteikt draugiem
martins* - 2010-12-19 06:37
interesants raksts jaunajam suna ipasniekam!
vajadzetu pievienot kadu testinu,kuras skirnes raksturs piemerotaks saimniekam!



- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ